rolex replica replica watches asiafive.com https://www.careedit.com/ fake watches https://rolexrolexwatches.club fake rolex rolex replica rolex replica http://www.fake-watch.cn replica watches https://www.luckreplica.com/ fake rolex https://www.feelreplica.com/ fairreplica.com

Oligospermia- czym jest, przyczyny, profilaktyka.

Kamagra

Oligospermia to problem wielu mężczyzn, a polega on na nieprawidłowej produkcji plemników. Niestety prowadzi on do bezowocnych starań się o potomka i jest dla par dużym powodem do niepokoju. Nigdy nie powinno się jej bagatelizować, w pierwszej kolejności należy poznać przyczynę takiego stanu, aby móc jak najszybciej wdrążyć odpowiednie leczenie.

Pomimo tego, że to zapłodnienia starczy tylko jeden plemnik, to jednak coraz więcej męskiej populacji, boryka się z problemem złej jakości spermy. Zjawisko to jest bardzo niepokojące, a Światowa Organizacja Zdrowia Obniżyła przez ten fakt nawet normy plemników w spermie z 60 do 15 mln w jednym mililitrze nasienia. Oligospermia jest określana jako jedna z głównych przyczyn bezpłodności, niestety w dużym stopniu zmagają się z nią panowie z naszego kraju.

Kiedy można mówić o Oligospermii?

Problem ten diagnozuje się podczas zwykłego badania spermy. Podczas tak zwanego seminogramu sprawdza się, ile plemników jest obecnych w jednym mililitrze nasienia. Co ważne, przed badaniem należy zachować wstrzemięźliwość seksualną na okres 3-5 dni, do maksymalnie tygodnia. W czasie badania można określić ilość plemników, ich ruchliwość, budowę, żywotność, obecność białych krwinek oraz objętość ejakulatu.

Można wymienić 3 stopnie Oligospermii:

 • Oligospermia łagodna, czyli 10-15 mln plemników na ml nasienia
 • Oligospermia umiarkowana, czyli 5-10 mln plemników na ml nasienia
 • Oligospermia ciężka, czyli 0-5 mln plemników na ml nasienia

Jakie są przyczyny Oligospermii?

Oligospermia wynika z nieprawidłowej produkcji plemników albo niedrożności przewodów wyprowadzających nasienie. W wielu przypadkach, problem ten towarzyszy również niezastąpieniu jąder czy żylakom powrózka nasiennego. Wśród pozostałych przyczyn wymienia się:

 • przegrzewanie jąder
 • powikłania po infekcjach
 • choroby genetyczne
 • zaburzenia hormonalne
 • przerost pęcherzyków nasiennych
 • torbiele nasieniowodu
 • stany pooperacyjne
 • powikłania po chorobach wenerycznych
 • niedrożność najądrza albo przewodu wytryskowego
 • wady wrodzone
 • promieniowanie elektromagnetyczne
 • uszkodzenia spowodowane przyjmowaniem leków

W jaki sposób leczy się Oligospermię?

Wiele zależy od przyczyn, z jakim ona wynika. Zazwyczaj lekarz wprowadza leczenie farmakologiczne, niekiedy niezbędna okazuje się operacja. Oprócz tego należy zmienić swój dotychczasowy tryb życia. Zadbać o swoją aktywność fizyczną, zdrową dietę, uprawiać regularny seks, zrezygnować z używek i co ważne, zapewnić jądrom optymalną temperaturę (nie brać długich i gorących kąpieli, nie nosić zbyt obcisłych ubrań i bielizny). Rezultaty zauważy się po pewnym czasie, niekiedy musi minąć nawet rok, aby w nasieniu zaczęła być obecna większa ilość plemników.

Profilaktyka Oligospermii

Warto pamiętać, jak ważna jest sama profilaktyka tej przypadłości. Pogarszająca się jakość spermy wynika w dużej mierze przez stres i niekorzystne czynniki środowiskowe. Duży wpływ na ilość plemników mają związki chemiczne obecne w zanieczyszczonym środowisku, kosmetykach, żywności, środkach higienicznych. Szczególnie niekorzystnie na nasze zdrowie wpływają: związki perfluorowane, parabeny, rtęć, BPA.

Mężczyźni powinni więc zadać o swoją regularną aktywność fizyczną oraz tą seksualną. Oprócz tego powinni zmienić swoje nawyki żywieniowe, pamiętać o odpoczynku. W codziennym menu powinny pojawić się zwłaszcza ryby, warzywa, chude białko, orzechy czy tłuszcze roślinne. Istotne jest także zapewnianie organizmowi odpowiedniej ilości selenu, kwasu foliowego, cynku, witaminy E oraz C.

Leave a Reply